Dayana Yastremska (UKR)

Ukraińska tenisistka, finalistka juniorskiego Wimbledonu 2016 w grze pojedynczej dziewcząt oraz Australian Open 2016 w grze podwójnej dziewcząt.

Kariera tenisowa

W rozgrywkach zawodowych zadebiutowała w marcu 2015 roku, w turnieju ITF w egipskim Szarm el-Szejk. Dotychczas zwyciężyła w trzech turniejach singlowych i trzech deblowych rangi ITF.

W parze z Anastasiją Zaryćką osiągnęła finał Australian Open 2016 w grze podwójnej dziewcząt. Podczas Wimbledonu w tym samym sezonie osiągnęła finał zawodów gry pojedynczej dziewcząt, w którym uległa Anastasii Potapowej 4:6, 3:6.

2018

W styczniu 2018 roku wystartowała w kwalifikacjach do Australian Open. W pierwszej rundzie pokonała rozstawioną z numerem siedemnastym Misaki Doi 6:3, 6:1, by w drugiej nie sprostać Alexandrze Dulgheru 6:7(6), 0:6. Pod koniec lutego w Acapulco przeszła przez eliminacje i po raz pierwszy w sezonie wystąpiła w głównej drabince turnieju WTA. W meczu pierwszej rundy przeciwko Mónice Puig skreczowała w trzecim secie przy stanie 6:2, 4:6, 0:5. W maju wystąpiła w turnieju ITF z pulą nagród 100 000 $ w Cagnes-sur-Mer. Przeszła przez turnieju eliminacyjny, a w głównej części zawodów doszła aż do finału, w którym musiała jednak uznać wyższość Rebecci Peterson 4:6, 5:7. Miesiąc później powtórzyła wynik w turnieju tej samej kategorii przegrywając finał w Ilkley z Terezą Smitkovą 6:7(2), 6:3, 6:7(4).

W lipcu pokonała Magdalenę Fręch 6:3, 6:2 w pierwszej rundzie eliminacji do Wimbledonu, lecz w drugiej nie sprostała Barbarze Haas 4:6, 2:6. Przez brak kwalifikacji do trzeciego w roku turnieju wielkoszlemowego wystąpiła w turnieju ITF w Rzymie z pulą nagród 60 000 $. Przez zawody przeszła bez straty seta, a w meczu mistrzowskim zrewanżowała się Anastasiji Potapowej za finał juniorskiego Wimbledonu z 2016 roku, gromiąc rosyjską tenisistkę 6:1, 6:0. W kolejnym tygodniu doszła do półfinału w Budapeszcie (80 000 $ ITF), a w sierpniu wygrała eliminacje w New Haven odpadając w turnieju głównym w drugiej rundzie z Julią Görges 4:6, 6:3, 4:6. Dobre występy zaowocowały awansem do pierwszej setki rankingu WTA, co pozwoliło Jastremśkiej na występ w US Open bez konieczności przechodzenia przez kwalifikacje. Debiut w turnieju wielkoszlemowym nie wypadł dobrze, gdyż przegrała już w pierwszym meczu ze sklasyfikowaną ponad sto miejsc niżej Karolíną Muchovą 4:6, 2:6.

We wrześniu doszła do ćwierćfinału turnieju WTA 125K Series w Chicago oraz przeszła przez eliminacje w Pekinie, przegrała jednak w pierwszej rundzie głównych zawodów ze Zheng Saisai 4:6, 3:6. Przełom nastąpił w październiku podczas turnieju w Hongkongu. Przez drabinę przeszła bez straty seta, spotykając się z którąkolwiek rozstawioną zawodniczką dopiero w finale. Mecz mistrzowski przeciwko pogromczyni Garbiñe Muguruzy – Wang Qiang nie przyniósł żadnych emocji i młoda Ukrainka wygrała swój pierwszy tytuł rangi WTA wynikiem 6:2, 6:1.